Урок в 5 классе по теме School по УМК Enjoy English-5 М З Биболетова


Урок в 5 классе по теме » Школа» по УМК «Английский с удовольствием»\ «Enjoy English» авторов М. З. Биболетовой, О. А. Денисенко, Н. Н. Трубанёвой.

Учитель: Тарасова А.А.

Цели:

Закрепление пройденного материала по теме: «Школа»

Формирование навыков монологической и диалогической речи учащихся.

Повышение уровня самостоятельности учащихся.

Задачи:

Образовательные:

Совершенствовать навыки речевой деятельности учащихся

Формировать лексические и грамматические навыки учащихся

Развитие познавательных способностей

Развивающие:

Развивать навыки фонетического слуха

Развивать умение работать в сотрудничестве и индивидуально

Развивать умение учащихся осуществлять монологические высказывания

Развивать навыки орфографии

— Развитие личностных качеств учащихся, их внимания, мышления, памяти и воображения

Воспитательные:

Воспитывать у учащихся интерес к изучению иностранного языка

Воспитывать у учащихся внимание

Применяемые технологии:

Развития познавательных интересов

Здоровьесберегающего обучения

Личностно-ориентированного обучения

УУД: устанавливать и сравнивать разные точки зрения, прежде чем принимать решения и делать выбор; аргументировать свою точку зрения, спорить и отстаивать свою позицию не враждебным для оппонентов образом.

Оборудование: интерактивная доска, компьютер, магнитофон.

Ход урока.

1. Организационный момент.

Hello, boys and girls. Sit down.

What day of the week is it today? (It’s….)

What date is it today?(Today is the…of…)

What season is it now? (It’s…)

2. Фонетическая разминка.

[]

In the spring,In the spring,Sweet and fresh is everything.Winter winds are no more blowing,In the fields all is growing,In the spring,In the spring,Sweet and fresh is everything!

3. Определение темы урока: (Слайд 1)What are we going to talk about?Ответы учащихся на вопросы учителя: Tell me, please, what is the theme of our lesson?Учащиеся: I think the topic of our lesson is «School».

4. Основная часть. T: You are right. We are going to speak about school. (Слайд 2)

Now children tell me: What did you do on the 1st of September?

Use the words (get up early, take flowers, go to school, give flowers to the teacher, have few lessons, sit still, be tired)

5. Listen to a short story about a teacher and do the tasks.

Bill is a teacher at school. He teaches English to teenagers. In his classroom there are ten students, but in the whole school there are two hundred students. He is a very good teacher and all his students enjoy learning English.

The task is to say if these statements are true, false or not stated? (Слайд 3)

Bill is a teacher at school.

a) true b) false c) not stated

He teaches Russian to teenagers.

a) true b) false c) not stated

In his classroom there are ten Students.

a) true b) false c) not stated

He is a very good teacher.

a) true b) false c) not stated

He likes to play football.

a) true b) false c) not stated

6. T: Let us work with the text books. Look at the table and make up sentences: (Слайд 4)

Ex. 15, p. 10

What do you do at the lesson?

What do you do during the break?

7. I think that you are a bit tired. Let’s do some exercises.

Point to the teacher, point to the door,

Look at the window, look at the floor,

Stand on your left leg, stand on your right,

Now sit down, touch something ….white!

8. T: Let’s make up some dialogues. «What do you do at the lesson?» (Слайд 5)

P1: What do you do at the Russian?

P2: I write, read and learn some rules.

P1: Do you count at the History lesson?

P2: No, I don’t.

T: Thank you! And now let’s revise some grammar rules. (Слайд 6)

When can we use such words as say, speak, tell?

Please, do this exercise fill in the blanks with speak, say, tell.

He’ll … me his new address.

Can I … to Mike, please?

Can you …English well?

The teacher … that we must do this exercise at home.

“Wash your hands before you eat”, my mother …

9. Рефлексия. Did you like the lesson? Is everything clear for you? Put a sticker and stick it to the face if you like it or not?

10. Подведение итогов. Today at the lesson we have revised the grammar rule of using say, tell, speak , made some dialogues and listened to the text.

Your home task will be р\т №12с.6 уч: №18с.12

Your marks for the lesson are…..

Thank you for the lesson. It is over. Good bye!






See also:
Яндекс.Метрика