Урок My best friend для 7 класса


Открытый урок, 7й класс

“MY BEST FRIEND”

Учитель английского языка МБОУ «СОШ с. Черный Яр»

Илюхина С.В.

Цели: Образовательные: совершенствовать умения и навыки практического владения английским языком по теме урока по всем видам речевой деятельности: аудированию, говорению, чтению и письму.Развивающие: развивать творческие способности школьников, умения анализировать, обобщать, делать выводы.Воспитательные: формировать уважение к мнению другого человека; прививать интерес к культуре, традициям, других стран; повысить интерес к изучению английского языка.Сопутствующая задачаконтроль умений учащихся самостоятельно оценивать себя в разных видах речевой деятельности.

Задачи урока:

активизировать изученную лексику по теме:

развивать у учащихся умение творчески использовать усвоенный материал в новых ситуациях;

развивать коммуникативные навыки учащихся;

развивать умение работать в группах;

учить оценивать свою работу и работу других учеников;

воспитывать чувство доброты, поддержки, взаимопомощи.

Учебник: Virginia Evans “Successful Writing” intermediate. “Express Publishing”

Учебные пособия: задания для учащихся, таблицы

Техническое обеспечение: компьютер, проектор

Ход урока

Teacher: Good morning, boys and girls. I’m so glad to see you today. Good morning, dear colleagues! Welcome to our lesson. Dear students, I hope that you are fine today. On your desks you can see pictures of different moods. You can choose one which really shows how you are feeling at the moment. You can put a tick in front of it. (отметить настроение) (Slide2)Today we are going to read, speak and write about our best friends and friendship.

First of all, at the lesson you should act like a star and it means the following:

Sstart

Tto be

Aactive to achieve a

Rresult (Slide 3)

II. Introduction of the Theme

Teacher: The topic of our lesson is “My best friend”. (Slide 4)

The motto of the lesson today is “Make the friends but keep the old One is silver and the other is gold!” (Proverb) (Slide 5)Today’s Quotations are My friends are my estate. (Emily Dickinson)

A friend is one who walks in when others walk out. (Walter Winchell)

My best friend is the one who brings out the best in me (Henry Ford) (Slide 6)

Teacher: What quotation do you like best?

Creative Task 1Teacher: a). What does the word FRIENDSHIP associated with? (A Mind-map) ( Slide 7)

b). What does the word FRIENDSHIP associated with? (A Mind-map)

Creative task 2Teacher: What good friends do? (Work with pictures. Slide 8)

Creative task 3Teacher: Do you know English proverbs about friendship? Look at the blackboard and match the two halves. (Slide9)

Creative task 4Listening. What are good/bad points in Sam’s friend personality?(Slide 10)

loyal

funny

kind

shy

helpful

sporty

Creative task 5

Let’s make a friendship cake (Slide 10)

III. Pre-reading Activity1. Match the adjectives with their justification (Slide 12)

2. Complete the description using adjectives in the list (Slide 13)

VII. RelaxationTeacher: Let’s have a rest, listen to the music, do exercises for your eyes and try to sing together(Variant: read and listen) (Slides 14, 15)

Ученики слушают и поют песню

VIII. Reading

Teacher: Let’s remember what the structure of an essay is.(Slide16)

INTRODUCTION

Paragraph 1

Name of a person

When, where and how you first met him/her

MAIN BODY

Paragraph 2

Physical appearance

(facial features and clothes)

Paragraph 3

Personal qualities and justification(s)/ examples

Paragraph 4

Hobbies/ interests

CONCLUSION

Paragraph 2

Comments and feelings about the person

Teacher: a). Read the composition and put the paragraphs into correct order.

b). Read the article again an circle adjective and phrases used to describe Ruth’s appearance and personality (Slide17)

Teacher: Now tell us about your best friend. You have 5 minutes to prepare.

Teacher: Let’s make a sinkveyn about friendship (Slide 18)

Ученики отвечают на вопросы.XIV. HometaskTeacher: Your home task is to write a descriptive essay about your best friend.

XV. Conclusion Определение настроения в конце урока. Сравнение с началом урока.Подведение итогов работы.

Teacher: Take your pictures of different moods once more and choose one which shows your mood at the moment. Is it different? Can you explain why?

Thank you very much for your work..






See also:
Яндекс.Метрика