Урок и презентация по теме Покупки


Муниципальное общеобразовательное учреждение

«Основная общеобразовательная школа № 6»

Урок английского языка в 6 классе

«Do you like to go shopping?»

Топки 2011

План-конспект урока по теме

«Развитие диалогических навыков по теме «Shopping»

Цель: формирование и совершенствование навыков говорения по теме “Shopping”.

Задачи:

Практическая:

активизировать употребление изученных лексических единиц и речевых образцов;

— способствовать обучению связанному высказыванию с использованием опорного материала.

Образовательная:

— расширить кругозор обучающихся на лексическом материале урока — сложных словах.

Развивающие цели:

— совершенствовать навыки связной речи, развивать мышление, память,

— стимулировать самостоятельность учащихся,

— формировать познавательный интерес учащихся к предмету.

Воспитательные цели:

— приобщение учащихся к культуре английского языка,

— формирование коммуникативных навыков, культуры общения.

Оборудование урока:

1. Для учителя:

— презентация «Do you like to go the Shopping»;

— DVD файл с аудированием по теме «В магазине»;

— карточки со словами для работы на доске,

2. Для обучающихся:

— раздаточный материал с новыми фразами по теме и таблицей с заданием для аудирования,

— ситуативные карточки для работы в группах

Ход урока

I. Организационный момент.

II. Фонетическая зарядка.

Чтение стихотворения.

Отработка фонетических навыков произношения слов по теме.

III. Речевая зарядка.

1) Закрепление пройденных фраз по теме.

IV. Основная часть.

Изучение фраз по теме «В магазине».

Чтение диалогов.

Развитие навыков аудирования со зрительной опорой и предварительным снятием сложностей.

Зарядка.

Развитие навыков диалогической речи.

Подведение итогов.

V .Заключительный этап урока

1)Подведение итогов

2) Рефлексия

3) Домашнее задание

Ход урока

Организационный момент. (1)

Good morning, dear children! I am very glad to see you. I see that all of you are present and I’d like to start our lesson.

Фонетическая разминка.

Look at the screen, please, here we have Poem. Read please this Poem all together:

Poem

I like eating lots and lots of food

Bread and jam, and meat, and fish

Cakes and biscuits too,

Beans and mustard, eggs and chips,

Mutton steaks, potatoes, peas,

And salted mushrooms, too.

And where can you buy this food? Today we’ll learn to communicate at the shops.

Very good and now divide the words into two columns (3) (Деление слов на два вида)

Речевая зарядка.

1) Закрепление пройденных фраз по теме.

And now tell me please . How do we call this shop? Absolutely so, it is called “baker’s shop” (4) . What can we buy here? Quite right. Choose, please the right words and tell us : “What we can buy at this shop?”(На доске развешаны названия продуктов ученик выбирает и приклеивает те, которые можно купить в данном отделе). Great! But we have some other shops to speak about.

Look at the screen once again and say the name of this shop. (5) Yes. the grocer’s shop What can we buy here? .

Now let’s go to the next shop ( 6). Can you guess the kind of this shop? Quite right. The greengrocer’s shop .

IV. Основная часть.

Изучение фраз по теме «В магазине».

Thank you very much. And what about you? Do you often go to the shop? What shops do you visit more often? As for me, I go to the green grocery’s more often . And you?(опрашиваю несколько учеников). And what do we usually say in the shop when we want to buy something? (учащиеся предлагают варианты ответов: “Я хочу купить…”, “Сколько стоит…?”) Let’s learn these phrases. Look at the screen, please.(на экране появляются фразы покупателя: “I’d like to buy… ”, “How much does it cost?”). Repeat after me, please and then translate.

These are the phrases which we say and what about the phrases the Shop assistant say? (на экране появляются фразы продавца “OK” “It will cost you…”). Repeat after me, please and then translate. Now we can make the whole dialogue(на экране появляется весь диалог).

We should always be polite. Don’t forget about it when you go shopping. And now we have the whole dialogue (на экране появляется законченный диалог).

2)Чтение диалога.

Read please this dialogue.(11)

Зарядка для глаз

Now our eyes want some rest.

Look left, right

Look up, look down

Look around.

Look at your nose

Look at that rose

Close your eyes

Open, wink and smile.

Your eyes are happy again

3)Развитие навыков аудирования со зрительной опорой и предварительным снятием сложностей.

And now we’ll see one dialogue. Be ready to see the film, to listen to the dialogue and try to understand it. But at first read, please, some words (12) And now see, please the film (13).

Answer my questions:

– What kind of shop is it?

– What does the customer want to buy?

– What does she buy?

– Does the woman buy lasagne? Why?

– How much does the woman pay?

в) T: You have got sheets of paper on the desks. It is the same dialogue but some words are missing there. You have to insert the missing words.

– Good morning. How are you?

– Morning. Fine, fine you?

– Fine, thanks. Can I help you?

– Yes. Have you got pineapples?

– Certainly. How much would you like?

– One tin, I think

– What about fresh biscuits?

– No, thank you. I’m on a diet. I prefer fruit and vegetables.

– Anything else?

– May be some fish: sazan or humpback.

– I strongly recommend you to buy humpback.

– OK. Give me one fish. How much does it cost?

– 133 rubles. Oh, just a minute. Do you like lasagna?

– Oh, it’s not bad. But I don’t like Italian food. Here are 150 rubles.

– Thank you. You change is 17 rubles. You are welcome

Развитие навыков диалогической речи.

Let’s practice it. And now work please in the groups. Imagine that you want to buy something in a shop. Get the cards and make up the dialogues.

Учащиеся получают карточки с заданием и составляют диалоги.

Dialogue 1

You go to the dairy. Don’t forget to be polite

Dialogue 2

You go to the grocer’s . Don’t forget to be polite

Dialogue 3

You go to the greengrocer’s . Dont forget to be polite

Can anybody of you be a salesperson? You are welcome to shop. Who will be the first shopper? ( Диалог «В магазине» разыгрывается двумя обучающимися из группы )

3. Заключительный этап. Подведение итогов.

Great! Now I am sure that you won’t be hungry in a foreign country. Thank you for your work, you were very active, if our lesson was interesting for you take (Рефлексия and put it in the basket ). Thank you very much. You are very good pupils, you worked hard and I’ll put excellent marks for everybody!Your home task will be to put all new words in your vocabularies and to create your own dialogues (домашнее задание высвечивается на экране). Thank you once again. Have a nice day. Goodbye.






See also:
Яндекс.Метрика