Урок английского языка в 4 классе Мой дом


Unit 2 Enjoying your home

Section 1 Describing your house

Цель:

1.Введение и первичное закрепление лексики по теме «Мой дом»

2.Формирование навыков и умений в чтении, письме, говорении и восприятии речи на слух.

3.Развитие коммуникативных навыков через разнообразные виды речевой деятельности (монологическая, диалогическая речь )

4.Формирование толерантности в отношении к культуре своего и других народов.

Задачи:

1.Развивать языковую догадку ,общие и образовательные умения, позволяющие совершенствовать учебную деятельность по овладению лексическим материалом по теме «Мой дом»

2.Обучать умениям аудирования, поискового и изучающего чтения с целью извлечения конкретной информации

3.Развивать память и мыслительную деятельность

4.Совершенствовать коммуникативные навыки учащихся

Ход урока.

IОрганизационный момент

Цель: Формирование мотивации учения

Задачи:

-формировать целеполагания

-совершенствовать навык диалогической речи ,отвечая на общие вопросы этикетного характера

Методы: коммуникативный

( вопрос-ответ)

Приемы: речевая зарядка

Формыоллективная

Good morning boys and girls.

-I am glad to see you.

How are you,Sasha?

-I am OK. Who is on duty today?

-Is anyone absent?

-Thank you for your answer.

— P-1 ,say me please!

What day is today?

-Good. What date is today?

-That’s right. Thank you.

-Good morning our teacher.

-We are glad to see you,too.

-I’m fine. Thank you! And you?

-I am on duty today.

Dasha is absent today ,because she is ill.

P-1: It is Monday.

P-2: Today is the……….of March.

IIОпрос учащихся по заданному на дом материалу.

Цель: проверить домашнее задание

Задачи:

— учащиеся должны индивидуально проверить дом\зад;

-учитель проверяет выполнение задания;

-эффективно и корректно исправляют допущенные ошибкибсуждая и устраняя пробелы в знаниях.

Методыоммуникативный

Приемы:

-объяснение

-самопроверка

Формы:

-коллективная

-индивидуальная

I think you are ready for your English lesson.

-And what about your homework?

Have you got any problem?

P-4 ,What was your homework?

P-4, have you done it?

-Very good.

Now pupils, let’s check your homework.

Please open your copybooks. You must put in the

missing words. Let’s start. Who wants?

-Well,P1 let’s begin.

-Thank you! P2,go on please!

-P3,do you agree with P2?

-Good. Thank you!

-P4,the next is for you.

-Well done,P4!

-P8 go on please!

P8 , be attentive .Correct youself!

-OK. Thank you!

-P9,come here and show me your homework please. I will check your homework.

-You have done it well. Your mark is 5 for your homework.

P2 ,You have some mistakes. Be attentive please.

Your mark for homework is only 3.

-Today we have a very interesting lesson.

What do you think about this?

-Yes, it is an invitation from the Browns.

Mr Brown and his family invite us to visit them.

I think ,that you are like the idea of inviting to visit this family. Here is a picture of their new house.

Jim and Jill live in this house. Today we will study their house in details and then we try to name the rooms of their house .

Look at the picture.

-Do you like it,P-5 ?

-Is it big?

P-3:No,I have not any problem with it.

P-4: Ex 6 p 19

P-4 : Yes, I have done my homework.

P1: The forest will be green in spring.

P2: The children will skate and play hockey in summer.

P3 : No ,I don’t agree with P2. The children won’t skate and play hockey in summer.

P4: Jill won’t have a picnic in winter.

P8: Tomorrow it will windy. Jim won’t fly a kite.

P8: Tomorrow it will windy.

Jim will fly a kite.

P: It is a letter.

P-5: Yes , I do. I like it.

P-6: Yes, it is big.

III Изучение нового материала.

1. Введение лексики по теме «Мой дом» и ее фонетическая отработка.

Цель:

формирование умений адекватного произношения лексики по теме;

-организация тренировочных упражнений.

Задачи:

-подготовить учащихся к усвоению нового материала;

-формировать фонетические навыки и умения по заданной теме;

-тренировать навыки аудирования

Методы: наглядный

поисковый

Формы: коллективная( вопрос-ответ),

устный фронтальный опрос,

индивидуальный.

Приемы: чтение слов,прослушивание аудиозаписи,рисунок.

Open your textbooks page 20,exercise 1.

We can see the house, where Jim and Jill live.We will learn to name the rooms .

Listen to the speaker and repeat the words,

please.

-hall

-wall

-room

-bedroom

-living room

bathroom

-toilet

-pantry

-window

-door

-Try to read the words one by one.

Good !Thank you!

-P-7,say me, how many rooms have got the Browns? What have they got in their house?

-P-8,Do you like their bedroom?

-Is it small or big? P-9

-P-9, And what about your bedroom in your house?

-Thank you P-9.Very good! I like your answers.

-What do you think about kitchen? P-2

-What about your kitchen?

-OK,P-2

Dima, what do you think about living room?

Do you like it?

P-7 : They have got in their house bedroom, living

room, bathroom, hall.

P-8 : Yes ,I like their bedroom.

P-9 :I think, that a bedroom is not small.

P-9 :My bedroom is small.

P-2 :I think ,that the kitchen is comfortable.

P-2 : Our kitchen is comfortable ,too.

Dima : Yes, I like their living room. It is big.

2. Совершенствование фонетических навыков и навыков чтения.

Цель: формирование навыков чтенияоблюдая правила ударения в словах и фразах.

Задачи: научить правильно произносить ,читать и понимать содержание,

формировать навыки изучающего чтения.

Методы: наглядный ,поисковый.

Формы: коллективная и индивидуальная.

Приемы: чтение ,прослушивание

It is time to say how many rooms the Browns have got? What are they?

Excellent !Thank you!

-Listen and read the sentences with the new words

from exercise 3 p 21 after the speaker , try to read them and translate the sentences.

P-1: The Browns have got 7 rooms.

They are: living room, bedroom ,kitchen, hall,

bathroom and toilet.



Страницы: 1 | 2 | Весь текст


See also:
Яндекс.Метрика