Урок английского языка Мой дом


Тема урока: Закрепление изученного материала по теме «Мой дом».

Цель урока: организовать деятельность обучающихся посредством аудирования, монологических высказываний, выполнения упражнений на основе лексико-грамматического материала.

Задачи:

Образовательные: учить рассказывать о своем доме, о своей комнате, используя предложения с оборотом there is/there are, повторить лексический материал, правила произношения, предлоги места.

,

Развивающие: развивать творческие способности, развивать познавательные способности: внимание, воображение, восприятие, развивать умения составлять рассказ о любимой комнате.

Воспитательные: развивать умения участвовать в совместной деятельности, воспитывать любовь к своему дому.

Методы: методы организации и осуществления познавательной деятельности (рассказ, беседа), методы контроля и самоконтроля, игровой метод

Тип урока: комбинированный.

Форма организации учебной деятельности: фронтальная, групповая, индивидуальная.

Оборудование урока: проектор, экран, раздаточный материал, компьютерная презентация по теме урока.

Ход урока

I. Организационный момент

(Цели и задачи: 1. Постановка целей и задач урока.

2. Подготовка учащихся к работе на уроке.

3. Установка позитивной мотивации и учебной

деятельности обучающихся.)

T: Good morning, dear children! We begin our lesson. The theme of our lesson is “My house”. We will talk about homes, furniture? Do exercises, try to tell about your favorite rooms.

(Сегодняшний урок-это урок закрепления и развития знаний, умений и навыков, т.е. все то, что мы с вами знаем, мы будем использовать при выполнении заданий на этом уроке и попробуем рассказать о своей любимой комнате)

Т: Today we are travelling to the Town of Homesweet. You can’t find this town on the map of England. But you can see it on our map. Look at it. A lot of interesting adventures and games are ready for you.

We are going to travel by a red double-decker bus. This is a bus for tourists.

Make yourselves comfortable, please, and let’s go!

II. Основная часть.

Фонетическая зарядка (Stop 1 – Drama Theatre)

(Цели и задачи:1.Подготовить учащихся к общению на иностранном

языке.

2.Совершенствовать произносительные навыки.

T: Our first stop will be at the Drama Theatre.

Look at the screen. Listen to the poem. Let’s translate it. Let’s read it line by line all together. Thank you. Who wants to read the poem? Well done, thank you.

Children, I believe you remember Miss Chatter, the teacher from Greenwood School.

She sent us a letter. Look at the screen.

Речевая зарядка.

Аудирование, чтение текста со зрительной опорой.

Письмо от Miss Chatter.

(Цели и задачи: 1.Развивать умения слушать и читать с пониманием

запрашиваемой информации.

2.Развивать умения отвечать на вопросы учителя).

T: Children, listen to me attentively and try to understand what Miss Chatter wants us to do for her. (работа с письмом чтение и аудирование)

Answer my questions, please.

Who writes the letter?

Is she a teacher?

What does Miss Chatter want us to do for her? (To help.)

What room does she want us to decorate?

T Right you are! Miss Chatter asks us for help. We will decorate the living room for her. This is the main aim of our lesson – the decoration of Miss Chatter’s living room. (перевод)

2). 2-я часть Речевой зарядки. Пословицы.

T: Children, look around. There are a lot of posters in the streets of Homesweet. They are all about homes. Let’s stop here and read some of them.

There are some English Proverbs and their Russian equivalents. First let’s read the English ones. (читаю сама и прошу детей повторить.) Now you can see their Russian translations. Let’s compare the Russian and the English proverbs. Which proverb do you like most? Read it aloud, please. Thank you!

(слайдпословицы и их эквиваленты)

3. Повторение ЛЕ по теме “Дом” в вопросно-ответных упражнениях.

(Цели и задачи:1.Закрепить лексический материал по темам «Дом» и

«Мебель» в устной и письменной речи.

2.Развивать память, внимание, мышление).

T: Well done! Thanks! And we go further. Our next stop will be the House of Miss Chatter. Look at the house. Miss Chatter wants to play with you and show you the rooms of the house.

Answer the question: “Where is Miss Chatter?” (Screen – game “Where is Miss Chatter?”)

Our next stop is THE SHOP of FURNITURE. Here it is. Let’s enter it.

T: Look! This is our next Stop — a Furniture shop. There are a lot of different pieces of furniture.

Do you remember them? Please, write the names of them in your lists.

( Учащиеся пишут на листочках названия предметов, потом меняются листочками и проверяют).

Well done! But the shop assistants want us to do some tasks.

Have you finished? I want you to do this task. There are correct answers for the tasks.

( взаимопроверка)

T: We worked hard and we need a rest. Let’s go to the next stop and have a bit of dance and exercises.

4 Физминутка.

Hands up! Hands down!

Hands on hips! Squat and down!

Hands up! To the sides!

Bend left, bend right!

One, two, three… Hop!

One, two, three… Stop!

Stand still!

T: We had a rest and can go further to the Cats’ House. There are many cats in the town and some of them even have their own homes. Let’s see one of them.

(слайдCatsHouse)

5. Обобщение предлогов места и кратких ответов с оборотомThere is/are”.

T: In the Cats’ House live a lot of cats. They are of different size and colour. You know a poem about a mouse and a cat. Tell it, please.

Little mouse, little mouse,

Where is your house?

Little cat, little cat,

I have no flat.

I am a poor mouse,

I have no house.

Little cat, little cat,

I can not do that,

You want to eat me.

They like to play hide-and-seek. They want to play with you and revise the prepositions of place. (Перевод) Your task is to guess if there is a cat or not and give a short answer.

T: Is there a cat in the armchair? Where is the cat? (Предполагаемые ответы уч-ся)

6. Контроль навыков УР по темеОписание комнаты”.

((Цели и задачи:1.Развивать умения строить высказывания по

картинке.

2.Развивать умения рассказывать о своей любимой

комнате).

1) T: Well done but we go further. Our next stop is the Design Studio. Here you will try to decorate Miss Chatter’s living room. Children, we will send your plans of the living room to our friend Miss Chatter, she will be glad, and I believe that she will chose herself the best variant.

2). Монологическое высказывание по плану «Моя любимая комната»

T: Miss Chatter wants to know about your favourite room in your house.

Tell her about it. You have brought pictures. Come to the blackboard,

please, and tell about your favourite room in your house.

My favourite room is…

It is nice/ large/small.

There is a … in the room.

There are … in the room.

T: Well done! Остальных ребят мы послушаем на следующем уроке. Вы нарисовали очень хорошие рисунки. Они являются отличной иллюстрацией для английской пословицы Home sweet home. I see you like the place where you live. Your house is the best place in the world.

III. Итоги урока, рефлексия, домашнее задание.

(Цели и задачи: 1.Определение и разъяснение критериев успешного

выполнения Д/З.

2.Проведение анализа и оценки достижения цели

данного урока.

T: Our lesson comes to an end. Write your homework. We should give a present Miss Chatter. (Обсуждение подарка).

T: Do you like our lesson?

Thank you for your work. Our lesson is over. Good-bye and have a nice day!

Прием рефлексии.






See also:
Яндекс.Метрика